Harbour Crossings May 5

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp


Former immigration chief named head of CE-elect office

Eric Chan Kwok-ki has been appointed as the Director of the Chief Executive-elect’s Office with effect from 4 May until June 30, 2017.

Chan Kwok-ki, aged 58, joined the Immigration Department in October 1982 as an Assistant Immigration Officer and was promoted to Immigration Officer in September 1989, to Senior Immigration Officer in December 1995, to Chief Immigration Officer in December 2000, to Assistant Principal Immigration Officer in January 2003 and to Principal Immigration Officer in August 2004. He became Assistant Director of Immigration in April 2007 and Deputy Director of Immigration in March 2010. He was appointed as the Director of Immigration from March 2011 to April 2016.

Chief Executive-elect Carrie Lam has expressed interest in keeping Chan to lead her office after 1 July.

 

Senior executives of Insurance Authority announced

The government has appointed John Leung Chi-yan, the incumbent Commissioner of Insurance, as the Chief Executive Officer (CEO) of the Insurance Authority from 26 June, 2017, to 25 June, 2018, and made the following Executive Director (ED) appointments for a term of three years:

Carol Hui Mei-ying, currently acting Assistant Commissioner of Insurance of the Long Term Business Division, as the Executive Director, Long Term Business;
Simon Lam Sui-kong, Chief Operating Officer, Asia at Starr International Insurance Asia Limited, as the Executive Director, General Business;
Stephen Po Wai-kwong, previously serving as a senior regulator in the SFC, as the Executive Director, Market Conduct; and
Raymond Tam Wai-man, former Chief Risk Officer, Asia at Ageas, as the Executive Director, Policy and Development

 

Appointments to Council on Human Reproductive Technology

The Government has announced the appointment of Kam Yim-mui as the Deputy Chairperson and Chan How-chi, Professor Sylvia Fung Yuk-kuen and Ho Suet-chun as members of the Council on Human Reproductive Technology with effect from 11 May, 2017, for a term of three years.

Kam has been a member of the council since 2012. She is also sits on the Human Organ Transplant Appeal Board Panel.